FUDGE är ett projekt i kursen TSRT10 - Reglerteknisk projektkurs, med målet att förbättra transientprestandan på Volvos nya motorakitektur, VEA.
VEA, Volvo Engine Architecture är Volvos nya motorfamilj som består av fyrcylindriga, direktinsprutade och turboladdade bensin- och dieselmotorer.
Genom att skapa en fysikalisk modell av en bensin-VEA-motor kan prestanda och körfall simuleras.
Med variabla ventiltider är det möjligt att skapa ett överlapp av ventilerna. Då insugstrycket är högre än avgastrycket kan detta överlapp utnyttjas för att skapa en genomströmning av luft rakt genom cylindern, detta kallas scavenging.
Anti-Lag System, ett samlingsnamn för olika system vars syfte är att minimera turbolagget i en turboladdad motor. I detta projekt har vi tittat på en variant där man använder sig av en fördröjd tändning vilket leder till ett ökat avgastryk och på så sätt ökat turbovarvtal.
Namn | Ansvarsområde |
---|---|
Victor Birath | Projektledare |
Christoffer Björck | Scavengingansvarig |
Tommie Eriksson | ALS-ansvarig |
Oscar Hällman | Testansvarig |
Sepehr Kristofersson | Simulinkansvarig |
Joel Martinsson | Modellansvarig |
Johan Nyman | Dokumentansvarig |
Patrik Sjögren | Kvalitet/Designsansvarig |